Zestaw kosmetyków dla dziecka. Czym pielęgnować wrażliwą skórę

Pielęgnacja wrażliwej skóry dzieci wymaga stosowania specjalnych, delikatnych środków kosmetycznych. Kosmetyki dziecięce powinny wspierać rozwój naturalnej warstwy lipidowej dziecięcego naskórka. Oczywiście, powinny mieć również bezpieczne pH. Co powinien zawierać przemyślany zestaw kosmetyków dla dzieci?

Delikatne kosmetyki do mycia ciała

Mycie ciała dziecka wymaga zastosowania specjalnych środków myjących. Zwykłe mydło ma zasadowe pH, które może niepotrzebnie wysuszać skórę i niszczyć delikatny płaszcz lipidowy. Konieczne są więc specjalne lotiony myjące  oraz płyny do kąpieli, które pozwolą usuwać zabrudzenia, nie  uszkadzając bariery ochronnej skóry. To samo dotyczy szamponów czy żeli pod prysznic. W drogeriach i aptekach dostępne są kosmetyki dla dzieci, które nie tylko nie obciążają skóry dziecka podczas mycia, ale również pozwalają zmniejszać suchość skóry, podrażnienia czy zmiany alergiczne. Warto skorzystać z takiej opcji, szczególnie, jeśli dziecko ma problemy skórne.

Zestaw kosmetyków dla dzieci powinien obejmować również delikatne mleczko do ciała lub balsam po kąpieli, które pozwolą efektywnie natłuścić i nawilżyć skórę dziecka. Kosmetyki tego typu powinny być hypoalergiczne, nie zawierać zbędnych substancji konserwujących, zapachowych ani barwników. Jeśli dziecko jest uczulone na wełnę,  składnikiem jego kosmetyków nie powinna być lanolina.

Czym pielęgnować skórę niemowląt?

Zestaw kosmetyków dla dzieci koniecznie zawierać musi również odpowiedni, łagodny krem dla dzieci z filtrem przeciwsłonecznym. Kremu takiego używa się przez cały rok. Zimą natłuści skórę, chroniąc przez zimnem, a w słoneczną pogodę pozwoli uniknąć niebezpiecznych poparzeń. Przydadzą się również specjalistyczne kremy przeciw odparzeniom, na które narażone są dzieci noszące pieluchy. Poza tym, szczególnie w podróży,  warto zaopatrzyć się w chusteczki do mycia, nawilżane bezpiecznym, środkiem myjącym, niewymagającym spłukiwania. Chusteczki takie nie zastąpią wody i  dedykowanego dzieciom mydła, jednak w sytuacji, gdy nie mamy do nich dostępu, bardzo ułatwiają życie.

Podsumowując, zestaw kosmetyków dla dzieci powinien zawierać:

 – łagodny środek myjący,

 – mleczko nawilżające i natłuszczające skórę,

– delikatny krem dla dzieci z filtrem UV,

– chusteczki nawilżane.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy gotowy zestaw oferowany przez producenta, czy stworzymy własny, należy zwrócić szczególną uwagę na skład preparatów. To ważniejsze niż kolorowe opakowania z bohaterami kreskówek i owocowy zapach.